Które nacje najchętniej szukają zatrudnienia w Polsce?

szukanie pracy

Szybki rozwój polskich firm, niedostatek pracobiorców w niektórych branżach oraz rosnące zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych sprawia, że Polska jest krajem atrakcyjnym dla obcokrajowców szukających zatrudnienia.

Dodatkowym czynnikiem zachęcającym jest także fakt, że w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław swoje biura lub siedziby otwiera wiele zagranicznych spółek. Jednak które nacje najczęściej szukają zatrudnienia w Polsce? Jakimi powodami się kierują i z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć? W naszym artykule odpowiemy na te pytania, a także pokażemy, jak pracodawcom i pracownikom może pomóc Magellan Group.

Nacje na polskim rynku pracy 

Biorąc pod uwagę przeprowadzone badania, lata 2010-2019 wiążą się z mocną tendencją wzrostową, jeśli chodzi o ilość obcokrajowców decydujących się na wyjazd do Polski. Największą część tej grupy stanowią obywatele Ukrainy, którzy nadal chętnie wybierają nasz kraj jako miejsce życia i pracy. W roku 2019 stanowili oni prawie 50% wszystkich obcokrajowców. W Polsce zatrudnienia szukają również obywatele Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji. Od jakiegoś czasu polskie firmy z chęcią zatrudniają także pracowników z Indii i Nepalu. 

Czym jeszcze charakteryzują się osoby przyjeżdżające do naszego kraju? Z danych wynika, że są to w dużej mierze osoby młode – aż 56% to osoby pomiędzy 20 a 39 rokiem życia. Częściej są to też mężczyźni niż kobiety. Najwięcej obcokrajowców pracuje w województwach mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz śląskim, czyli w dobrze rozwiniętych rejonach Polski, w których dostępna jest zarówno praca, jak i zakwaterowanie, czy życie kulturalne.

Co decyduje o wyborze Polski? 

Polska jest dość oczywistym wyborem dla obywateli państw takich jak Ukraina, Gruzja czy Armenia. Powodem jest choćby usytuowanie geograficzne oraz liczne podobieństwa do kraju ojczystego. Wymienione kraje łączy również podobna historia oraz uwarunkowania kulturowe i społeczne, które są szczególnie istotne podczas pierwszego wyjazdu. Kolejnym zachęcającym czynnikiem jest także fakt, że Polska od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Pomaga nam to budować wewnętrzny rynek zatrudnienia i tworzyć nowe miejsca pracy. Dzięki funduszom europejskim dynamicznie rozwija się także nasza gospodarka, co zwiększa zapotrzebowanie na nowych, często napływowych pracowników. Obcokrajowcy, którzy wybierają nasza kraj, znajdują zatrudnienie w najróżniejszych branżach, takich jak m.in. przetwórstwo przemysłowe, transport, budownictwo czy rolnictwo. Sporo osób pracuje również w branży gastronomicznej i hotelarskiej.  

Magellan Group – co nas wyróżnia? 

Jednak mimo wszystkich zalet, o których powiedzieliśmy i dobrej sytuacji na polskim rynku pracy, trzeba wspomnieć także o trudnościach, jakie napotyka większość obcokrajowców. Jedne z największych barier to nieznajomość języka, niewiedza w zakresie obowiązujących przepisów, a także brak pomysłu na poszukiwanie pracy. Co warto zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy skorzystać z pomoc profesjonalnych agencji, których zadaniem jest łączenie odpowiedniego pracownika z odpowiednim pracodawcą. Wiele osób przekonało się, że korzystając z usług Magellan Group, możliwe jest szybkie znalezienie dobrej posady, która uwzględnia zarówno wykształcenie i doświadczenie, jak i osobiste oczekiwania. Nasza firma zna realia polskiego rynku pracy oraz specyfikę pracodawców. Właśnie dlatego oferowana przez nas pomoc obejmuje nie tylko znalezienie satysfakcjonującego stanowiska, ale również asystę w temacie legalizacji pobytu oraz stałego osiedlenia się na terenie Polski. Nasi doradcy zapewniają także wsparcie księgowe oraz prawne i to już od pierwszych dni pobytu w Polsce.