5 korzyści wynikających z zatrudnienia pracownika ze Wschodu

zatrudnienie pracownika

Zatrudnienie pracowników zza granicy, szczególnie pochodzących z terenów wschodnich, nie jest niczym nowym. Obecnie obserwujemy jednak wzmożony ruch w tym zakresie, co ma związek z odpływem rodzimych specjalistów i znacznie uproszczonymi formalnościami.

Jeśli nigdy nie szukałeś pracowników wśród osób z innych krajów, czas to zmienić! Przekonaj się, dlaczego osoby z Ukrainy, Gruzji, czy Mołdawii mogą być rozwiązaniem dla Twojej firmy.

Formalności i motywacja

Czas, kiedy zatrudnienie osoby zza granicy wiązało się ze skomplikowanymi formalnościami, dawno minął. Dzięki obowiązującemu od kilku lat prawu nie musimy starać się o specjalne zezwolenie, jeśli zatrudniana przez nas osoba pracuje mniej niż sześć miesięcy w danym roku kalendarzowym. Taka opcja współpracy jest wygodna zarówno dla przedsiębiorcy, który nie musi dopełniać formalności, a także dla pracownika, ponieważ może on przyjąć optymalny wymiar pracy. Jednak co wtedy, gdy mimo wszystko obawiasz się zatrudnić pracownika zza granicy? Co zrobić, gdy nie znasz aktualnych przepisów? Albo, gdy chcesz zatrudnić kogoś na okres dłuższy niż sześć miesięcy? Wiele firm przekonało się, że świetnym sposobem jest skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy Magellan. Nasi specjaliści oferują kompleksową pomoc m.in. w organizowaniu legalnego zatrudnienia z korzyścią dla obu stron. Wszystkie proponowane rozwiązania się oparte o aktualne przepisy, a także dopasowane do sytuacji Twojej firmy. 

Jednak uproszczone formalności to nie wszystko. Jakie jeszcze zalety wynikają z zatrudnienia pracownika ze Wschodu? Wiadomo, że do pracy potrzeba odpowiedniego napędu, czyli po prostu motywacji. Coraz częściej zdarza się, że na polskim rynku nie możemy znaleźć osób, które wykonywałyby swoje obowiązki solidnie i przez dłuższy czas. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, gdy nasza branża dotyczy dziedziny związanej ze żmudną, ciężką, czy mało poważaną pracą fizyczną. Prawnicy zza naszej wschodniej granicy przyjeżdżają do Polski w konkretnym celu – chcą zarobić środki na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Jest to motywacja, która składania ich do rzetelnego wykonywania obowiązków. Jednocześnie, gdy w Twojej firmie spotkają się ze zrozumieniem i dobrymi warunkami na pewno docenią taką współpracę i będą chcieli kontynuować ją w kolejnych okresach. Biorąc pod uwagę realia, taki pracownik to prawdziwy skarb!

Kwalifikacje, zaangażowanie i dyspozycyjność

Jednak to nie wszystkie plusy, związane z zatrudnieniem pracownika zza naszej wschodniej granicy. Osoby, pochodzące m.in. z Ukrainy, posiadają cenne umiejętności i są doskonałymi fachowcami w budowaniu, naprawianiu pojazdów, remontach, czy obsłudze różnego rodzaju maszyn. To złote rączki, które dodatkowo oprócz wspomnianych umiejętności odznaczają się także skrupulatnością i pracowitością. Jednocześnie nie boją się ciężkiej pracy, w miejscach, takich jak plantacje, pola, fermy, czy ubojnie. Należy także dodać, że pracownicy z Ukrainy, Gruzji i innych krajów wschodnich, nie prowadzą w naszym kraju “normalnego” życia. Jak już wspomnieliśmy, w ojczyźnie pozostawili swoich bliskich i przyświeca im cel powrotu z określoną sumą pieniędzy. Wszystko to sprawia, że są bardziej dyspozycyjni i gotowi do wzmożonych wysiłków, a do tego chętnie podejmują pracę w systemie zmianowym, nocą, czy w trakcie weekendów. Jeśli działasz w branży, w której liczy się stała obsługa określonych maszyn i nieprzerwana produkcja, zatrudnienie pracowników ze Wschodu to opcja właśnie dla Ciebie.  

Inne korzyści

Co jeszcze możemy zaliczyć do czekających na nas korzyści? Przede wszystkim mniejszy koszt zatrudnienia pracownika, a także bardzo krótki czas rekrutacji, czyli okresu od zgłoszenia zapotrzebowania do podpisania wiążącej umowy. Warto także dodać, że większość osób zza naszej wschodniej granicy, szczególnie Ci, którzy pochodzą z Ukrainy, znają podstawy języka polskiego. A jeśli nawet nie mieli z nim styczności, to ich rodzima mowa pełna jest podobnych sformułowań i słów. Wszystko to sprawia, że komunikacja na linii osoba zarządzająca – pracownik, a także pracownik – pracownik jest znacznie ułatwiona. Wiążę się to także z krótkim czasem aklimatyzacji i szybszym przywykaniem do nowych warunków.