W jakich branżach najlepiej sprawdzają się obcokrajowcy?

Cudzoziemka w pracy

Sytuacja na świecie nieustannie się zmienia. Dotyczy to także rynku pracy, na którym zachodzą dynamiczne procesy. Biorąc pod uwagę nasz kraj, już od dłuższego czasu obserwujemy tendencję do powstawania braków kadrowych, szczególnie w pewnych gałęziach gospodarki. Przyczyną takiej sytuacji jest m.in. niski poziom bezrobocia i dynamiczny rozwój, który, choć jest zjawiskiem pozytywnym, ukazuje niepokojące mankamenty. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Świetną opcją, jest zatrudnianie obcokrajowców – w szczególności osoby zza naszej wschodniej granicy. W jakich branżach rozwiązanie to sprawdzi się najlepiej? Na to pytanie odpowiada nasz artykuł. 

Dlaczego pożądani?

Wzrost zapotrzebowanie na pracowników pochodzących zza granicy spowodowane jest kilkoma elementami. Przede wszystkim, jak wspomnieliśmy, polska gospodarka rozwija się w coraz szybszym tempie, a rąk do pracy nie przybywa. Liczba osób w tzw. wieku produkcyjnym zmniejsza się z roku na rok, co w bezpośredni sposób przekłada się na brak pracowników. 

Z drugiej strony, pracownicy ze Wschodu świetnie zaspokajają pojawiające się potrzeby – zarówno pod względem ilościowym, jak i co najważniejsze jakościowym. Pracodawcy, którzy już zdecydowali się na skorzystanie z tego rozwiązania, podkreślają, że osoby zatrudnione w ich firmie odznaczają się pożądanymi cechami, takimi jak solidność, sumienność, odpowiedzialność i elastyczność. Obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski, bo mają chęć do pracy, często także w weekendy i poza wyznaczonymi ramami czasowymi. Posiadają też doskonałe kwalifikacje, dzięki czemu ich działania wyróżniają się najwyższą jakością. Pracownicy z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Wietnamu, Filipin, czy innych krajów są więc doskonałym ratunkiem dla polskich firm. 

Na jakich stanowiskach można spotkać obcokrajowców?

Obcokrajowcy zatrudnienie są więc wszędzie tam, gdzie panuje luka kadrowa. Wiele osób znalazło swoje miejsca w obszarze logistyki, a także w szeroko pojętych operacjach magazynowych. Ich zaangażowanie widoczne jest także w budownictwie, rolnictwie, czy produkcji przemysłowej. Wiele osób zatrudnionych jest także w handlu i przetwórstwie, a kobiety pracują w charakterze szwaczek, sprzątaczek, czy pomocy domowych. Praca jest dostępna także przy zbiorach owoców i warzyw, a także na produkcji.

Jednak to nie wszystko. Stereotyp obcokrajowca, który pracuje jedynie przy ciężkich zadaniach wymagających siły fizycznej, został już przełamany. Pracowników m.in. zza naszej wschodniej granicy możemy zobaczyć coraz częściej w roli sprzedawcy, kelnera, barmana, fryzjera, kosmetyczki, a nawet pielęgniarki. Wiele młodych osób władających językiem angielskim doskonale odnajduje się także w branży motoryzacyjnej czy IT. 

Podsumowując, w jakich branżach najlepiej sprawdzają się obcokrajowcy? Są to przede wszystkim zawody, takie jak inżynier elektryk, spawacz, ślusarz, elektryk oraz elektryk budowlany, opiekun, opiekun domowy, ekspedient w punkcie usługowym, pielęgniarka, kierowca, informatyk, inżynier budownictwa, magazynier, pracownik fizyczny gospodarstwa rolnego, kasjer, rzeźnik-wędliniarz, sprzedawca, operator wózka widłowego, stolarz, pracownik produkcji, cieśla, lakiernik, malarz budowlany, mechanik samochodowy, kucharz, czy w końcu cukiernik.

Obcokrajowcy w Polsce

Widać więc wyraźnie, że głównym wyznacznikiem tego, na jakim stanowisku zostanie zatrudniona dana osoba, są jej kwalifikacje, znajomość języka i doświadczenie, a nie kraj pochodzenia. Dobry pracownik zostanie doceniany w każdej sytuacji.   

Dlaczego jednak duża liczba obcokrajowców pracuje dalej w tzw. prostych zawodach? Możemy wyróżnić dwa główne powody prowadzące do tej sytuacji. Przede wszystkim zajmowanie wyższych stanowisk wiąże się z płynną znajomością języka polskiego, który należy do grupy trudnych. Ktoś, kto dopiero zaczyna swoją karierę w naszym kraju, nie posługuje się nim w stopniu zaawansowanym. Po drugie, w wielu wypadkach pracownicy zza granicy mogą przebywać w Polsce na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy tylko przez sześć miesięcy. Nic więc dziwnego, że firmy prowadzące rekrutację na wyższe stanowiska, nie widzą w tym szansy na długotrwałą współpracę.  

Nasza oferta

Jeśli działalność Twojej firmy zaliczana jest do jednej ze wspomnianych branż i poszukujesz wykwalifikowanych, nakierowanych na cel pracowników, skorzystaj z naszej oferty.  Jesteśmy biurem pośrednictwa pracy dla cudzoziemców oraz pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Oferujemy kompleksową pomoc już od dnia przyjazdu lub podjęcia pracy. Pomagamy w pozyskaniu wszelkich zezwoleń, w podejmowaniu legalnego zatrudnienia oraz w zakładaniu działalności gospodarczej. Prowadzimy usługi księgowe i kadrowe dla pomiotów prowadzonych przez cudzoziemców lub zatrudniających cudzoziemców. Jednocześnie udzielamy porad prawnych, pomagamy odwoływać się od decyzji urzędów i służb. Skorzystanie z usług biura pośrednictwa pracy jest ułatwieniem dla obu stron, dlatego już dziś sprawdź naszą ofertę!