Gdzie szukać cudzoziemców do pracy?

oferta pracy

Od kilku lat mówi się, że w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy. To problem szczególnie aktualny w dziedzinach gospodarki, które wymagają pracy fizycznej lub odwrotnie – ścisłej specjalizacji. Braki w zatrudnieniu są widoczne m.in. w rolnictwie, czy pracach budowlano-wykończeniowych. Dla wieku firm rozwiązaniem staje się zatrudnianie pracowników z innych krajów. Cudzoziemcy cenieni są za wysoką motywację do pracy i przydatne umiejętności. Wielu pracodawców przekonało się także, że współpraca z pracownikami zza granicy może układać się naprawdę pomyślnie, bariera językowa znika po kilku tygodniach, a praca przynosi widoczne efekty. Powstaje jednak pytanie, jak znaleźć takich pracowników? Gdzie szukać chętnych do pracy? I jak sprawdzić, czy ktoś poradzi sobie na danym stanowisku? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Strony internetowe z ogłoszeniami

Jednym z głównych sposobów na znalezienie nowych pracowników zza granicy jest dodawanie ogłoszeń w różnego rodzaju serwisach internetowych. Stron www poruszających tę tematykę jest naprawdę wiele. Do dyspozycji mamy zarówno witryny w języku polskim, jak i te stworzone w języku, którym posługują się nasi potencjalni pracownicy. Jak pokazują badania to jeden z najbardziej efektywnych sposób komunikacji, dlatego warto w niego zainwestować.

Świetnym pomysłem jest dodawanie ogłoszeń w języku angielskim lub języku, którym posługuje się ludność danego kraju. To sygnał dla potencjalnych pracowników, że zależy nam na współpracy i że robimy pierwszy krok w tym kierunku. Warto zadbać o poprawność językową ogłoszenia i jego czytelność, a także o to, by zawierało ono wszystkie potrzebne informacje. Ten prosty sposób może przynieść naprawdę zaskakujące rezultaty. 

Media społecznościowe

Aby znaleźć odpowiednich pracowników, warto iść z duchem czasu. Jeśli zależy nam na młodych, sprawnych osobach z potencjałem, doskonałym pomysłem może być skorzystanie z mediów społecznościowych. To nieco niedoceniana forma kontaktu, którą jednak warto wykorzystać. Portale takie jak Facebook, czy Instagram pozwalają nam dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Podstawowym sposobem może być stworzenie intrygującego posta, w którym przedstawiamy warunki oferty albo zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www. Inną, nieco bardziej czasochłonną, ale równie dobrą metodą jest zbudowanie społeczności zainteresowanej określoną tematyką. Dzięki takiemu podejściu zyskamy grupę osób potencjalnie zainteresowanych współpracą, która przerodzi się w pełnowartościową bazę pracowników na teraz i na przyszłość.  

Jak zachęcić do kontaktu?

Można też zadać sobie pytanie: czy aby zyskać pracownika, zawsze należy go szukać? Okazuje się, że wiele osób zgłasza się do konkretnych firm, ponieważ samodzielnie znalazło ogłoszenie, czy informację. Warto więc maksymalnie ułatwić cały proces komunikacji. Co możemy zrobić? Aby przyszły pracownik mógł do nas trafić i podjąć szybki kontakt, warto zadbać by nasza strona www, nie opierała się jedynie na języku polskim. Podstawą powinna być jej angielska wersja. Można także pójść o krok dalej i stworzyć witrynę przetłumaczoną na język naszych potencjalnych pracowników. 

Ważne jest też wyraźne oznaczenie zakładki “Kariera” lub “Praca”, gdzie będziemy umieszczać informacje o aktualnych procesach rekrutacyjnych. Przycisk powinien być łatwo widoczny i szybko dostępny, a informacje zawarte po kliknięciu – czytelne i dobrze opisane. Istotnym czynnikiem jest także możliwość aplikowania online, czy nawet opcja przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej w formie wideokonferencji.

Potencjał obecnych pracowników

Niekiedy okazuje się, że ogromną grupę pracowników mamy niemal w zasięgu ręki. Jak to możliwe? Jeśli w naszej firmie pracuje już pewna liczba legalnego zatrudnienia, możemy zapytać ich, czy nie posiadają członków rodziny lub znajomych zainteresowanych nawiązaniem współpracy. Taki system poleceń może być bardzo skuteczny. Aby zwiększyć zaangażowanie, warto wprowadzić drobne nagrody za polecenie osoby, która sprawdzi się na danym stanowisku i będzie w firmie określoną ilość czasu. Skorzystanie z tej metody może skrócić czas poszukiwań i ułatwić nam znalezienie odpowiednich osób. Pojawiają się także korzyści dla drugiej strony: komuś, kto mieszka poza granicami Polski, łatwiej jest rozpocząć pracę, gdy o warunkach opowiada bliska mu osoba.  

Targi pracy

Tragi pracy to wbrew pozorom doskonała okazja, by pozyskać nowych pracowników. Opcja ta sprawdzi się najlepiej, gdy szukamy specjalistów, posiadających dużą wiedzę i doświadczenie. Podczas trwania eventów warto zadbać o wyraźne oznaczenie stanowiska i jego stronę wizualną. Jednak to nie wszystko. Kluczowe może okazać się postawienie na wielojęzyczność. Dotyczy to zarówno plakatów promocyjnych, osób, które nas reprezentują, jak i ulotek, które wręczamy zainteresowanym. Dbanie o personalizację na pewno zaprocentuje. 

A może fachowa pomoc?

Trzeba jednak przyznać, że opisane wyżej sposoby wymagają dużej kreatywności i odpowiednio rozplanowanych działań. Zazwyczaj wiążą się też z długim procesem rekrutacji, który powinien być prowadzony w języku pracownika. Jednak co wtedy, gdy potrzebujemy szybkiego wsparcia w firmie? Jak skrócić cały proces? I jak zmniejszyć konieczne zaangażowanie? Doskonałym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy znajdą chętnych na dane stanowisko, a nawet sprawdzą ich kwalifikacje. Zorganizowane agencje pomagają też w dopełnieniu wszystkich formalności, co w jeszcze większym stopniu nas odciąża. 

Jeśli szukasz profesjonalistów w tej dziedzinie, sprawdź naszą agencję Magellan Group. Już od lat w skuteczny sposób szukamy cudzoziemców, którzy chcą pracować w Polsce i znajdujemy posady zgodne z ich kompetencjami. Skorzystaj z naszej pomocy jeśli chcesz w sposób legalny rozpocząć współpracę z obcokrajowcami i pragniesz zgranego zespołu na długi czas. Możesz powierzyć nam znalezienie pracowników na wskazane stanowiska oraz skompletowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do legalnego zatrudnienia cudzoziemca. Pomożemy Ci w kwestiach prawnych i urzędowych, a także udzielimy potrzebnych Ci informacji. Sprawdź nas już dziś!